Wypożyczenie samochodu – co musisz wiedzieć

wypożyczanie samochodów

Czy zdarza się, że Twój samochód jest zepsuty, a Ty koniecznie musisz załatwić wiele spraw w różnych punktach miasta, ale nie masz na to zbyt wiele czasu? Wówczas możesz skorzystać z taksówek lub wypożyczyć samochód. Dziś kilka słów o tym drugim rozwiązaniu.

Kto może wypożyczyć samochód?

Wypożyczyć samochód może prawie każdy, kto posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Musisz jednak pamiętać, że wiele wypożyczalni określa wiek minimalny i maksymalny kierowców, którzy mogą pozyskać auto. Zazwyczaj kierowca musi mieć nie mniej niż 21 i nie więcej niż 70 lat. Bywa, że w regulaminie znajduje się także zapis o minimalnym okresie posiadania prawa jazdy. W praktyce oznacza to tyle, że zaraz po odbiorze dokumentu nie uda Ci się wynająć auta. Osoba wynajmująca samochód musi mieć przy sobie dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów oraz dowód osobisty. Ponadto powinna mieć kartę płatniczą (w większości wypożyczalni preferowana jest płatność kartą).  Oczywiście wypożyczający samochód nie może być pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Gdzie wypożyczyć samochód?

Jeśli wcześniej planujesz wynajęcie auta, to najlepiej skorzystać z opcji rezerwacji przez internet. Dzięki niej możesz przejrzeć oferty różnych wypożyczalni i wybrać tę, która jest dla Ciebie najkorzystniejsza. Ponadto wiele wypożyczalni daje rabat osobom mającym wcześniejszą rezerwację, co pozwala na zaoszczędzenie kilku złotych. Jeśli nie planowałaś wypożyczenia auta możesz skierować swoje kroki bezpośrednio do wypożyczalni, gdzie wynajmiesz auto.

Za co zapłacisz wynajmując auto?

Wypożyczenie samochodu nie jest tanią usługę i musisz o tym pamiętać. Nie oznacza to jednak, że nie warto z wypożyczalni korzystać. Jeśli  zdecydujesz się na wypożyczenie samochodu musisz liczyć się z tym, że już na początku zostanie pobrana od Ciebie kaucja. Zazwyczaj kwota przeznaczona na kaucję zostaje zablokowana na karcie kredytowej lub koncie w banku. Kiedy już wypożyczysz auto musisz pamiętać, że poza opłatą za usługę do rachunku może zostać doliczona dodatkowa kwota za Twój wiek – jeśli nie masz ukończonych 21 lat, za drugiego kierowcę, a także za dodatkowe wyposażenie np. za fotelik dla dziecka czy GPS. Musisz też pamiętać, że przyjdzie Ci dodatkowo zapłacić za oddanie auta z pustym bakiem. Może też się okazać, że dopłacisz za sprzątanie i mycie pojazdu, jeśli oddasz go w złym stanie.

Często mówi się, że najtrudniejszy jest pierwszy raz – i tak właśnie jest z wypożyczaniem samochodów. Jeśli już raz uda Ci się wynająć auto, to kolejny będzie znacznie łatwiejszy, ponieważ będziesz wiedziała jak to wszystko wygląda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *