Wyłudzanie danych osobowych – co trzeba wiedzieć

wyłudzanie danych osobowych

Choć zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy, w dzisiejszych czasach, nasze dane osobowe są więcej warte niż worki pełne pieniędzy. Osoba będąca w posiadaniu takich danych jak imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego itd. może korzystać z nich w dowolny sposób począwszy od zaciągnięcia kredytu a na podpisaniu niekorzystnych umów skończywszy. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji należy zadbać o to, by dane osobowe były jak najlepiej chronione. Na wypływanie danych znajdujących się w bazach różnych firm i urzędów nie mamy wpływu, ale są sytuacje, w których udostępniamy swoje dane samodzielnie  w zupełnie nieprzemyślany sposób. Zobacz na co zwrócić szczególną uwagę, aby nie paść ofiarą przestępstwa.

Kserowanie dokumentów

W Polsce najważniejszym dokumentem tożsamości jest dowód osobisty (w przypadku obcokrajowców – paszport). Korzystając z tych dokumentów można wziąć pożyczkę, kupić samochód, albo sprzedać mieszkanie. Na tym dokumencie znajdują się nie tylko takie dane jak imię, nazwisko, adres czy PESEL, ale również wzór podpisu oraz zdjęcie. Udostępnienie tych wszystkich danych osobom trzecim jest dla nas co najmniej niebezpieczne. Dlatego pamiętajmy, aby nie zgadzać się na kopiowanie powyższych dokumentów. Żadna firma nie ma prawa do kserowania dowodu osobistego. Umowa zawierana np. z operatorem telefonii komórkowej wymaga podania nazwiska, adresu czy PESEL-u, ale operator nie ma prawa do korzystania z naszego wizerunku – a w dowodzie osobistym jest on umieszczony w postaci zdjęcia. Warto wiedzieć, że zgodnie z prawem tylko nieliczne instytucje mają prawo do pozyskiwania i przechowywania kopii dokumentów tożsamości osób trzecich.

Podejrzane oferty pracy

Coraz częściej poszukujemy pracy za pośrednictwem internetu. Zanim jednak wyślesz mailem przyszłemu pracodawcy kopię wszystkich dokumentów jakie posiadasz, dobrze to przemyśl. Zgodnie z przepisami pracodawca w pierwszej fazie rekrutacji może żądać wyłącznie dokumentów informujących o wcześniejszej karierze zawodowej pracownika oraz jego motywacji, czyli CV, listu motywacyjnego oraz danych kontaktowych. Jeśli prosi o inne dokumenty w głowie powinna zapalić się czerwona lampka.

Zakupy przez internet

Także kupowanie przez internet może być dla naszych danych osobowych niebezpieczne. Sklep do dokonania transakcji wymaga nie tylko imienia i nazwiska oraz adresu, ale również np. numeru karty kredytowej. Aby zabezpieczyć się przed ewentualną utratą danych należy korzystać jedynie z bezpiecznych łączy szyfrowanych. Odróżnienie ich od innych nie jest trudne, ponieważ wystarczy spojrzeć na adres sklepu. Jeśli zaczyna się od https – a przy adresie pojawia się kłódka można być pewnym, że dokonanie transakcji jest bezpieczne.

Dane osobowe to w dzisiejszych czasach bardzo cenny towar. Często sami udostępniamy je w nadmiarze. Aby czuć się bezpiecznie pamiętajmy, by nie podawać zbyt wielu informacji o sobie, zwłaszcza tych, które są zbędne do dokonania transakcji czy skorzystania z usług. Nie pozwalajmy kopiować naszych dokumentów ani brać ich w zastaw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *