Botoks na zmarszczki – czy warto z niego skorzystać?

botoks na zmarszczki

Nawet najdroższe kremy nie są w stanie poradzić sobie ze zmarszczkami mimicznymi. Aby je usunąć, warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej.

Na półkach w sklepach można znaleźć mnóstwo kosmetyków obiecujących wyjątkowe rezultaty w usuwaniu zmarszczek, w tym także zmarszczek mimicznych. Jednak w rzeczywistości działają one tylko na wierzchnią warstwę skóry, nie dochodząc głębiej, dlatego nie pozwalają na skuteczne usuwanie zmarszczek. Aby zapomnieć o tych niedoskonałościach, warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej – botoks to najlepszy wybór na zmarszczki mimiczne.

Zmarszczki mimiczne pojawiają się już po dwudziestce

Zmarszczkami mimicznymi nazywamy rodzaj zmarszczek, które powstają wskutek ruchu mięśni. Ich głównym powodem jest bogata mimika twarzy, w tym uśmiechanie się, mrużenie oczu, marszczenie czoła. Powstawaniu zmarszczek mimicznych mogą sprzyjać również częste wystawianie skóry na działanie promieniowania słonecznego, nieodpowiednia dieta, zła pielęgnacja skóry.

Pierwsze zmarszczki mimiczne mogą pojawić się już po dwudziestce. Dla wielu kobiet są wtedy sporym problemem. Można jednak się go pozbyć – w tym celu najlepiej sprawdzają się zabiegi medycyny estetycznej takie jak botox. Na czym dokładnie polega zabieg z wykorzystaniem botoksu i jakie daje efekty?

Botox – najlepszy na zmarszczki mimiczne

Botox to nazwa handlowa toksyny botulinowej typu A, czyli związku wytwarzanego przez bakterie – laseczki o nazwie gatunkowej Clostridium botulinum. W warunkach naturalnych bakterie te wytwarzają jad kiełbasiany na starych wędlinach i są silnie trujące. Jednak odpowiednio spreparowany botoks w niewielkich ilościach posiada działanie terapeutyczne i używany jest od lat w wielu zabiegach medycznych, w tym także medycyny estetycznej.

Działanie toksyny botulinowej polega na zablokowaniu połączenia z płytką nerwowo-mięśniową i prowadzi do miejscowego porażenia skurczu mięśnia. Jeśli botoks zostanie wstrzyknięty w miejsce zmarszczki mimicznej, wówczas dochodzi do jej wygładzenia przez zablokowanie działania mięśnia. Nie oznacza to jednak wcale, że efektem jest nieruchoma maska – umiejętnie wykonany zabieg jest w stanie dać całkowicie naturalny rezultat.

Botoks sprawdza się na:

  • zmarszczki wokół oczu
  • zmarszczki między brwiami
  • zmarszczki nad górną wargą
  • zmarszczki poprzeczne czoła
  • ukośne zmarszczki w górnej części nosa

Przebieg zabiegu wstrzyknięcia botoksu

Zabieg przeprowadzany jest przez lekarza. Przed wstrzyknięciem preparatu w wybrane miejsca skóra jest oczyszczana i odtłuszczana. Następnie lekarz wstrzykuje botox z użyciem jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą, co pozwala na precyzyjne wprowadzenie substancji w dane miejsce.

Sam zabieg nie jest bolesny – ukłucia porównywane są do ukłuć komara, ale na życzenie pacjenta może także dojść do znieczulenia skóry z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego.

Po zabiegu skóra może być nieco opuchnięta, ale nie jest wymagana szczególna rekonwalescencja. Należy unikać schylania się, masowania skóry w miejscu podania preparatu, a także opalania się, wizyt w solarium oraz saunie.

Efekt zabiegu pojawia się najczęściej po 2-3 dniach, ale pełny rezultat można zobaczyć po 7-14 dniach, gdy dojdzie do całkowitego zablokowania przewodnictwa nerwowego do mięśnia.

Jako że organizm z czasem zaczyna przeciwdziałać botoksowi, dochodzi do odbudowania zablokowanych włókien nerwowych, a tym samym do powrotu zmarszczek. Czas trwania efektu jest indywidualny i najczęściej wynosi od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie preparat może być ponownie wstrzyknięty w dane miejsce, aby skóra znów uzyskała gładkość.

Ile kosztuje zabieg z wykorzystaniem botoksu?

Koszt wykonania zabiegu takiego jak botox zależny jest głównie od wybranego obszaru zabiegowego oraz od kliniki. Ceny wynoszą od 400 do 1500 złotych.

Na botoks zaprasza Klinika MTT Estetica z Krakowa, która w swojej ofercie posiada także szereg innych zabiegów medycyny estetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *