Leki przeciwbólowe w ciąży – co warto wiedzieć

 Leki przeciwbólowe w ciąży – co warto wiedzieć

Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków wydał w połowie października ostrzeżenie dotyczące stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Zgodnie z nim zażywanie tego typu środków w okolicy 20 tygodnia ciąży i po tym czasie może powodować poważne zaburzenia nerek u dziecka.

Jakie leki należą do NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych)?

NLPZ to duża grupa leków, które są powszechnie stosowane w naszych domach. Część z nich jest dostępna wyłącznie na receptę, ale wiele  preparatów można kupić w aptece bez potrzeby okazywania recepty. Niektóre specyfiki dostępne są także w sklepach spożywczych. Do tej grupy leków należą preparaty zawierające m.in. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen, diklofenak, celecoksib.

Przyjmowanie leków w ciąży

Przyjmowanie leków w czasie ciąży może być bardzo niebezpieczne. Przyszłe mamy muszą uważać biorąc jakiekolwiek preparaty zarówno te przepisane przez lekarza jak i te dostępne w aptece bez recepty. Decydując się na przyjęcie jakiegokolwiek leku  przyszła mama powinna przeczytać dokładnie ulotkę preparatu, który zamierza wziąć. Niemal każdy lek ma działania niepożądane a wiele z preparatów nieszkodliwych dla człowieka dorosłego może powodować poważne zagrożenie dla nienarodzonego dziecka.

Jak chronić nienarodzone dzieci?

Aby móc określić wpływ preparatów leczniczych na organizm człowieka oraz na rozwijające się dziecko musi minąć wiele czasu. Podczas procesu produkcji badacze mogą sprawdzić czy lek działa tak, jak powinien oraz czy nie ma skutków ubocznych, które pojawiają się w krótkim okresie czasu. W badaniach udział bierze ograniczona grupa pacjentów, stąd też nie zawsze udaje się określić wszystkie działania niepożądane, korelacje z innymi lekami jak i wpływ na rozwijający się organizm dziecka. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszystkie niepożądane efekty zgłaszać, by w przyszłości chronić mamy i dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *