Plastyka uszu. Skoryguj odstające uszy – odzyskaj dobry wygląd i samopoczucie

Plastyka uszu. Skoryguj odstające uszy - odzyskaj dobry wygląd i samopoczucie

Odstające uszy to częsty defekt estetyczny, który w dzieciństwie niejednokrotnie jest powodem żartów ze strony rówieśników, prowadzi do zaniżonej samooceny i kompleksów rzutujących na całe dorosłe życie. Z tego względu, wiele osób decyduje się na zabieg plastyki uszu, chcąc poprawić wygląd odbiegających od normy małżowin. Na czym polega korekcja uszu (otoplastyka) i co warto wiedzieć przed wizytą w klinice medycyny estetycznej? Po jakim czasie widoczne są efekty zabiegu i czy korekta tej wady rozwojowej jest bolesna dla pacjenta?

Kiedy warto zoperować odstające uszy?

Jakie są główne przyczyny odstawania uszu u dzieci i dorosłych? O kształcie małżowiny usznej decydują przede wszystkim względy genetyczne – uszy kształtują się już w życiu płodowym dziecka. Jeśli ojciec lub matka mają odstające uszy – bardzo możliwe, że ich potomek również będzie miał ten sam defekt urody, choć nie jest to regułą (czasem przyczyna zaburzonego odstawania małżowiny od czaszki nie jest znana). Dlaczego warto zoperować odstające uszy?

Jedno lub oba odstające uszy mają negatywny wpływ na atrakcyjność fizyczną, a tym samym psychikę oraz kontakty towarzyskie, często prowadząc do izolacji społecznej i nieśmiałości już u kilkulatków. Problem ten dotyka około 4-5% populacji. Na szczęście współczesna chirurgia plastyczna oferuje rozwiązania, dzięki którym można w szybki i bezpieczny sposób wymodelować wygląd uszu i poprawić ich proporcje. Zabieg korekcji uszu pozwala w szybki i bezpieczny sposób przywrócić małżowinie atrakcyjny, pożądany wygląd. Procedura ta jest wykonywana równie często u dorosłych, co u dzieci, nie wiąże się z długą rekonwalescencją ani wysokim ryzykiem powikłań.

Jak wygląda zabieg plastyki uszu?

Plastyka uszu to najefektywniejsza metoda poprawy ich wyglądu w opinii specjalistów z warszawskiej Kliniki Miracki. Korekcja odstających uszu polega na precyzyjnym nacięciu tylnej części małżowiny usznej (na długości kilku milimetrów) i wymodelowaniu jej, a następnie założeniu szwów wewnętrznych i zewnętrznych na powstałe podczas operacji nacięcia. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego lub ogólnego (narkozy w przypadku dzieci), pacjent nie odczuwa bólu w trakcie operacji plastycznej odstających uszu. Cała procedura trwa około 60-90 minut. Naturalnym objawem pozabiegowym, obserwowanym u większości osób jest zaczerwienienie, zasinienie, obrzęk małżowin usznych, a także ból – jednak symptomy te ustępują samoistnie w ciągu kolejnych 7-14 dni. Warto podkreślić, że plastyku uszu w żaden sposób nie wpływa na słuch – nie uszkadza go ani nie osłabia.

Osiągnięte rezultaty są trwałe (finalny efekt jest widoczny po 2-3 tygodniach), sam zabieg jest mało inwazyjny, pacjent może wrócić do domu jeszcze w tym samym dniu. Optymalny wiek na przeprowadzenie operacji plastycznej uszu u dzieci to 10-14 lat.

Przeciwwskazania do operacji plastycznej uszu

Kwalifikacja do zabiegu opiera się na wywiadzie lekarza z pacjentem, ocenie stanu anatomicznego uszu oraz badaniach krwi, które zleci specjalista. Jakie czynniki wykluczają z możliwości poddania się plastyce uszu? Są to m.in.:

  • epilepsja,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • nieleczona cukrzyca,
  •  choroby tkanki łącznej,
  •  stosowana antybiotykoterapia,
  •  problemy z krzepliwością krwi,
  • infekcje bakteryjne i wirusowe,
  • aktywne choroby nowotworowe,
  •  zły ogólny stan zdrowia pacjenta.

Podsumowując, odstające uszy to często spotykany mankament urody, który nie musi towarzyszyć nam przez całe dorosłe życie. Poddając się profesjonalnemu zabiegowi plastyki uszu, możemy w kilka chwil poprawić nie tylko swój wygląd zewnętrzny, ale i kondycję psychiczną, odzyskując wiarę w siebie i dobry nastrój.

Więcej przydatnych informacji na temat operacji plastycznej uszu oraz innych rewolucyjnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej znajdziesz na stronie internetowej: https://klinikamiracki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *