Wyzwania codziennego życia, na które nie jesteśmy przygotowani

Wyzwania codziennego życia, na które nie jesteśmy przygotowani

Młode osoby bardzo szybko zdają sobie sprawę z tego, że większość cytatów o życiu to niestety kłamstwa. W wielu książkach możemy znaleźć wspaniałe mądrości, które powinny stanowić dla nas inspirację i które informują nas o tym, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z każdą przeciwnością losu – jeżeli tylko tego chcemy i faktycznie się postaramy. Mówił o tym Albert Einstein, mówił o tym Marek Aureliusz – twierdzą oni niezmiennie, że poprzez swoje pozytywne myślenie i podejście do życia jesteśmy w stanie przejąć nad nim kontrolę. A potem okazuje się, że niestety nie do końca tak to wygląda.

 

Owszem, na pewno sposób w jaki zabieramy się do wszystkiego ma znaczenie – cytaty o życiu tutaj się nie mylą. Nie oznacza to jednak, że angażując się w coś, mamy faktycznie za każdym razem szansę na powodzenie. Są takie problemy, których nigdy nie będziemy w stanie przeskoczyć. Każdy ma jakieś ograniczenia i mogą one dotyczyć zarówno finansów, jak i psychiki czy fizjologii. Im wcześniej to zrozumiemy – tym lepiej dla nas.

Porażki też są potrzebne

Choć nikt z nas nie chce przez to przechodzić – musimy przygotować się na to, że w życiu czeka nas bardzo dużo problemów i niektórych z nich po prostu nie będzie dało się rozwiązać. Pozostanie nam tylko pogodzić się z konsekwencjami i jakoś pozbierać z powrotem – nawet jeżeli początkowo będzie się to wydawało nie do wykonania. Często tak właśnie czujemy się po śmierci bliskiej osoby. A z czasem okazuje się jednak, że możemy dalej żyć i możemy nawet ponownie być szczęśliwi.

Prawdą jest to, że uczymy się wielu rzeczy na błędach i tak po prostu skonstruowane jest życie człowieka. Jeżeli chcemy już faktycznie wynajdywać sobie jakieś cytaty o życiu to szukajmy takich, które uczą nas wytrwałości i radzenia sobie z bólem – bo na pewno się on pojawi i dobrze byłoby być przygotowanym.

Pomagaj innym radzić sobie z problemami

Dlatego właśnie tak ważne jest także to, aby pomagać sobie nawzajem – bo przecież nie życzymy nikomu tych złych rzeczy, które spotkały nas. Jeżeli mamy już jakieś doświadczenie to możemy je wykorzystać i pomóc innej osobie uniknąć takiej samej sytuacji – lub przynajmniej sprawniej przez nią przejść.

Trzeba pamiętać o tym, żeby szukać jakiś pozytywów w tych najprostszych rzeczach – jeżeli nie możemy ich znaleźć nigdzie indziej. Nigdy nie będziemy w 100% szczęśliwi przez cały czas, ale powinny nam wystarczyć te momenty, które same w sobie będą piękne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *