Kleszcze w ogrodzie – przydatne informacje/ jak zapobiegać

Kleszcze w ogrodzie - przydatne informacje/ jak zapobiegać

Kleszcze w naszym ogrodzie mogą pojawiać się wśród gęstych zarośli, krzewów oraz w szczególności wśród traw. Mimo że kleszcze kojarzą się nam głównie z wycieczkami po lesie i wakacyjnymi wypadami, to równie nierzadko możemy narazić się na nie w naszym ogrodzie. W tym artykule przedstawimy sposoby jak skutecznie zwalczyć tę pajęczaki w ogrodzie.
Rokrocznie z nastaniem sezonu wakacyjnego powraca do nas temat kleszczy i zagrożeń, które one powodują. Przede wszystkim niebezpieczne są powikłania po ich ukąszeniu to kleszczowe zapalenie mózgu oraz borelioza. Nie tak dawno sądzoną, iż ten pajęczak to tylko problem osób, które wakacje spędzają na terenach leśnych lub podróżujących przez gęste zarośla.
Niestety – coraz częściej jesteśmy narażeni również w parkach, a co gorsza w ogrodzie. Z tego powodu warto zapoznać się z zasadami profilaktyki, które pomogą nam chronić się przed kontaktem z tymi pasożytami. Należą one do gromady pajęczaków, a najbardziej pospolitym na terenach Polski jest kleszcz pospolity. Największe skupiska tych pasożytów występują na terenach wilgotnych, w lasach mieszanych i liściastych, w szczególności jeżeli, rosną w nich paprocie. Równie bardzo często można je spotkać na porośniętych krzewami pastwiskach i łąkach. Co gorsza coraz częściej możemy napotkać się z ukąszeniem po wizycie w naszym ogrodzie lub miejskim parku.
Aby zapobiec wizycie kleszcza w naszym ogrodzie należy ograniczyć tworzeniu stanowisk dogodnych do ich bytowania. Nie należy sadzić krzewów zbyt gęsto, tworzyć miejsc zacienionych i wilgotnych oraz regularnie usuwać chwasty i kosić trawnik. Należy unikać ponadto roślin takich jak paprocie ogrodowe, które są uwielbiane przez kleszcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *