Magazynowanie i zbiór deszczówki

Magazynowanie i zbiór deszczówki

Według dostępnych danych, każdy z nas zużywa około 100 litrów wody dziennie. Jednak istnieją sposoby, dzięki którym można zaoszczędzić na rachunkach za wodę i jednocześnie zadbać o środowisko. Jednym z tych sposobów to magazynowanie i wykorzystywanie deszczówki.

Dlaczego warto?

Woda deszczowa idealnie sprawdza się jeżeli chodzi o nawadnianie ogródków, podlewania roślin, prania w pralce, czy czyszczenia rowerów lub samochodów. Co raz bardziej postępujące zmiany klimatyczne powodują, iż coraz częściej nawiedzają nas susze, przez co gromadzenie deszczówki jest bardzo rozsądne i ekonomiczne. Dodatkowo zbieranie wody deszczowej nie wymaga żadnego kosztownego sprzętu ani nie jest strasznie skomplikowane i czasochłonne. W zasadzie wszystko dzieje się bez naszej pomocy – wystarczy tylko czekać na opady deszczu.

Zbierając deszczówkę nie tylko pomagamy naszej planecie, ale jednocześnie oszczędzamy na rachunkach za wodę. Taką oczyszczoną deszczówką jesteśmy w stanie użyć do niemal każdej pracy porządkowej i ogrodowej. Ze względu na to, iż woda deszczowa posiada lekko kwaśny odczyn nie jest zdatny do picia dla ludzi, ale rośliny ją uwielbiają i to o wiele bardziej niż woda z kranu. Kranówka cechuję się znaczną ilością wapnia i magnezu, które korzystnie wpływają na człowieka, ale na rośliny już niekoniecznie.

W sytuacji, kiedy mieszkamy w domu jednorodzinnym, do zbierania wody deszczowej potrzebny jest nam odpowiedni zbiornik, który zamontujemy przy rynnie. Przy doborze takiego zbiornika należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego rozmiar, które standardowo mają pojemność 250-300 litrów. Rozmiar zbiornika przede wszystkim należy dopasować do zapotrzebowania deszczówki oraz intensywności występujących w okolicy naszego zamieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *