Pieniądze na święta – kredyt czy pożyczka?

pieniądze na święta

Boże Narodzenie w naszym kraju to drogie święta.  Mówiąc o wydatkach związanych z tą okazją, zazwyczaj przychodzą nam na myśl prezenty dla całej rodziny.
To jednak tylko jeden z kosztownych elementów. Trzeba liczyć się także z zakupem choinki, ozdób czy ogromem artykułów spożywczych, które są niezbędne do przygotowania pyszności na rodzinny stół. Bywa, że w domowym budżecie brakuje pieniędzy i wówczas konieczne jest zaciągnięcie kredytu. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę poszukując kredytu na świąteczne wydatki.

Dostępność

W Polsce można zaciągnąć kredyt w banku lub skorzystać z usług firm pożyczkowych. Główne różnice między nimi polegają na dostępności pieniędzy oraz wysokości oprocentowania i dodatkowych opłat.  Składając wniosek kredytowy w banku zostaniesz dokładnie sprawdzona i w przypadku starego zadłużenia lub niskich dochodów nie otrzymasz kredytu. W firmach pożyczkowych klienci są również sprawdzani i oceniani, jednak nie tak restrykcyjnie. Dlatego może się okazać, że bank nie przyzna Ci kredytu, ale bez większych problemów dostaniesz pożyczkę.

Oprocentowanie i opłaty

Większość klientów banków i firm pożyczkowych decydując się na skorzystanie z ich usług patrzy na  wysokość oprocentowania. Warto jednak wiedzieć, że kwota ta nie jest najlepszym wskaźnikiem porównawczym, ponieważ poza odsetkami często naliczane są także inne opłaty takie jak np. prowizje czy ubezpieczenie. Obecnie każdy pożyczkodawca i kredytodawca ma obowiązek podawania wskaźnika RRSO (rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania), który uwzględnia nie tylko odsetki ale również wszystkie inne opłaty. Wybierając pożyczkę lub kredyt dla siebie zwróć uwagę właśnie na RRSO.

Świąteczne promocje

W okresie świątecznym pojawia się duża liczba promocyjnych ofert. Reklamy głośno krzyczą o niższym oprocentowaniu, możliwości spłaty w późniejszym terminie czy wyższych kwotach pożyczek i kredytów. Zanim jednak sięgniesz po pieniądze na święta z takiej oferty najpierw dokładnie sprawdź czy rzeczywiście jest ona opłacalna. Bywa, że zwykłe pożyczki oferowane przez cały rok mają znacznie lepsze warunki niż te reklamowane w okresie świąt.

Inne opłaty

Wybierając kredyt lub pożyczkę dla siebie pamiętaj również o tym, by sprawdzić czy nie wiążą się z nim dodatkowe koszty. Często warunkiem otrzymania pieniędzy jest posiadanie konta w banku. Jeśli wybrane konto jest płatne, wówczas do kosztów z RRSO musisz dodać koszty utrzymania konta. W przypadku niektórych banków opłata za prowadzanie rachunku to nawet kilkanaście złotych miesięcznie. Mnożąc tę kwotę razy ilość miesięcy przewidzianych na spłatę zadłużenia dowiesz się ile przyjdzie Ci dopłacić do kredytu.

Jeden komentarz


  1. W pożyczkach nie ma nic złego. W końcu po to pracujemy i zarabiamy, by móc korzystać z życia. A nie zawsze chcemy czekać aż uzbiera się odpowiednia kwota z oszczędności. Jednak pożyczając róbmy to z głową.Ja korzystam zazwyczaj z pożyczki w wonga.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *