Wady i zalety tzw. ‘’gap year’’

Wady i zalety tzw. ‘’gap year’’

Zalety:

– Daje czas na realizację innych pasji.

Roczna przerwa w nauce daje szansę zastanowienia się nad tym, co naprawdę kochasz robić. Możesz poświęcić swój czas na hobby i zainteresowania, które często są zaniedbywane na rzecz nauki – w rezultacie możesz nawet odkryć, że chcesz pójść zupełnie inną ścieżką.

– Daje Ci możliwość pracy i zarabiania pieniędzy.

Życie uniwersyteckie jest niezaprzeczalnie drogie, nie da się temu zaprzeczyć. Dlatego z pewnością nie ma wstydu spędzać swój  rok przerwy na pracy  , aby zebrać fundusze, które mogą pomóc w pokryciu kosztów utrzymania na uniwersytecie. Może pomóc ci poczuć się znacznie pewniej, gdy po raz pierwszy zaczniesz żyć samodzielnie, zdejmując ogromną presję finansową z twoich barków.

– To może być jedyne w swoim rodzaju doświadczenie.

Niestety, kiedy stajesz się pełnoprawnym, pracującym dorosłym, znacznie trudniej jest o wakacje. Rok przerwy daje możliwość maksymalnego wykorzystania czasu z dala od realiów życia. Zwłaszcza jeśli spędzasz go w podróży – w przyszłości o wiele trudniej będzie Ci podróżować tak intensywnie przez tak długi czas.

– Doświadczenie życiowe może sprawić, że będziesz lepiej przygotowany do studiów.

Prawdę mówiąc, rok przerwy może dać ci znacznie więcej cennych lekcji życia niż siedzenie w klasie. Dzieje się tak szczególnie w przypadku, gdy zdecydujesz się spędzić rok w podróży, gdzie bez wątpienia zdobędziesz możliwość samodzielnego życia i pracy, co z kolei lepiej przygotuje Cię do samodzielnej nauki i życia na uniwersytecie.

Wady:

– Ryzykujesz utratę akademickiego rozpędu.

Najlepszym scenariuszem na zrobienie rocznej przerwy w nauce jest powrót do nich z uczuciem odświeżenia i motywacji. Najgorszy scenariusz jest taki, że całkowicie tracisz akademicki impet. Ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest to, że powrót na studia jest trudny – więc naprawdę powinieneś się zastanowić, czy tak długa przerwa nie jest czymś, co zadecyduje o Twoim przystąpieniem na studia.

– Ryzykujesz, że zmarnujesz dużo cennego czasu.

Decydując się na roczny urlop, niezwykle ważne jest, aby mieć jasny plan. W przeciwnym razie możesz stracić dużo cennego czasu. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, to spojrzeć wstecz na rok i zdać sobie sprawę, że najbardziej produktywną rzeczą, jaką zrobiłeś w ciągu dnia, jest oglądanie całego serialu na Netflix – nigdy, przenigdy nie będzie dobrze wyglądać w Twoim CV.

– To ryzyko.

Jak większość rzeczy w życiu, rok przerwy jest ryzykiem z wielu powodów. Możesz zaryzykować wszystkie powyższe wady i wiele więcej, ale ostatecznie to zależy od Ciebie. Cokolwiek wybierzesz, pamiętaj, że rok przerwy, a zwłaszcza spędzanie czasu na podróżach za granicę, zmieni Twoje życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *