Tradycje świąteczne – w nowej rodzinie

tradycje świąteczne

Polska wydaje się być krajem jednolitym kulturowo. Przeważająca część jej mieszkańców to chrześcijanie. Wśród nich większość stanowią katolicy, choć można tu spotkać również protestantów, prawosławnych czy grekokatolików. Każda z tych grup wyznaniowych ma swoje tradycje świąteczne, co jest łatwe do zrozumienia. Warto jednak wiedzieć, że także w domach katolickich istnieje wiele różnych tradycji, które nie zawsze się ze sobą pokrywają. Dziś kilka słów o tym jak stworzyć swoją tradycyjną wigilię w domu.

Tradycje świąteczne – skąd czerpać wiedzę?

Każdy z nas wychowywał się w rodzinie, która stworzyła swoje własne tradycje świąteczne. Kiedy wchodzimy w nowy związek małżeński i zakładamy nową rodzinę, wówczas sami musimy ustalić w jaki sposób święta będą odbywały się u nas. Część nowej tradycji będzie oparta o doświadczenia wyniesione z domu męża a część z domu żony. Do tego dojdzie trochę nowoczesności, która ujawnia się w każdym kolejnym pokoleniu. Z tych wszystkich elementów powstanie nowa tradycja skrojona na miarę Waszej, nowej rodziny.

Wieczerza wigilijna

W większości polskich domów wieczerza wigilijna składa się z 12 postnych potraw oraz opłatka. Z założenia wszyscy znamy potrawy „tradycyjne”, ale okazuje się, że w każdym domu są one nieco inne. Doskonałym tego przykładem jest podawana podczas wieczerzy zupa. W zależności od domu, który odwiedzimy na stole pojawi się: barszcz czerwony czysty, z krokietami lub uszkami, zupa grzybowa, rybna a niekiedy także zupa migdałowa. Każda z nich jest tradycyjna dla konkretnej rodziny? Tworząc swoją domową tradycję musisz wybrać jedną z nich. Podobnie jest w przypadku innych potraw.

Prezenty

Kolejnym ważnym elementem w tradycji świątecznej jest dawanie prezentów. W Polsce upominki świąteczne najczęściej dostaje się w wigilię. Umieszczane są one pod choinką i tam leżą do końca uroczystej kolacji, po której wszyscy otwierają przeznaczone dla siebie paczki. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych domach tradycja ta wygląda zgoła inaczej. Są domy, gdzie prezenty dostaje się pierwszego dnia świąt. Zaś w przypadku innych przychodzi Mikołaj z workiem prezentów i rozdaje je każdemu członkowi rodziny.

Dekoracje

Kolejnym elementem tradycji świątecznej jest dekoracja domu. Jedną z najważniejszych czynności jest oczywiście ubieranie choinki. I tu również pojawiają się spore rozbieżności. W większości domów choinkę ubiera się w wigilijny poranek, ewentualnie dzień wcześniej. Zdarzają się jednak domy, gdzie choinka staje na honorowym miejscu już 6. grudnia – w Mikołajki. Tworząc swoje domowe tradycje musicie podjąć też decyzję dotyczącą chowania świątecznego drzewka. Czy będziecie to robili zaraz po świętach, po kolędowych odwiedzinach księdza czy może 2 lutego, kiedy to obchodzimy uroczystość Matki Bożej Gromnicznej – która w wielu domach kończy okres świąteczny.

Jak widać, choć każdy zna tradycje świąteczne, to zna je w innej odsłonie. Budując swoją rodzinę musicie sami wybrać te, które są dla Was najważniejsze i stworzyć swoje własne tradycyjne święta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *